Van İl Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu'ndan "aşı olun" çağrısı

Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, yeni tip koronavirüse (Kovid 19) yakalananların aşı yaptırmamanın pişmanlığını yaşadığını...

25 Ağustos 2021 - 21:55
Van İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalananların aşı yaptırmamanın pişmanlığını yaşadığını belirterek, herkese aşılarını yaptırması çağrısında bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Sünnetçioğlu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Cavit Türker, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Fatih Taman ile Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi İpekyolu ek binasında Kovid-19 tedavisi gören hastaları ziyaret etti.

Sünnetçioğlu, aşısını yaptırmayan vatandaşların pişmanlıklarına tanıklık ettiklerini belirtti.

Kovid-19 yakalanan hastaların 'keşke aşımı yaptırsaydım' diye serzenişte bulunduğunu belirten Sünnetçioğlu, "Hastanede Kovid-19 aşısını yaptırmamış hastalar yoğunluktadır. 'Aşı olmadığım için çok pişmanım' diyen hasta oranı yüksek. Hastalığın bu kadar zor olduğunu bilmediklerini anlatıyorlar." dedi.

Delta varyantının şu an tüm ülkede ve dünyada hakim olduğunu aktaran Sünnetçioğlu, şunları kaydetti:

"Aşıyı hiçbir tereddüt duymadan gidip yaptırmamız lazım. Aşılanmamış insanların hastaneye daha fazla geldiğini görüyoruz. Eğer kişi ikinci ve üçüncü doz aşını olduysa, hastalığı hafif ya da belirti göstermeden atlatacaktır. Aşı olmayanların yoğun bakıma gitme ihtimalleri çok fazladır. Özellikle yoğun bakıma ve hastaneye yatışların azaltması adına lütfen aşı olalım. Maske ve mesafeye çok dikkat edin."

Hastanede tedavisi süren Dilaver Çınar ise aşı yaptırmamanın pişmanlığını yaşadığını belirterek, "Dedikodulara inanarak aşı olmaktan kaçındım. Keşke aşı olsaydım. Herkesin aşı olmasını tavsiye ediyorum. Zor gönler geçirdim. Bir aydır ailemden uzak yoğun bakımda kaldım. Düğün, taziye ve kalabalık ortamlardan uzak durmalarını, maske, mesafe ve kurallara uymalarını tavsiye ediyorum. Beni tekrar yaşama bağlayan sağlık çalışanlarından Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.