Tunus Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi: Eylemimiz "darbeciler" gidene kadar sürecek

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said'in kendisine geniş yetkiler tanıyan "olağanüstü kararları"nı protesto eden Darbeye Karşı Vatandaşlar...

14 Kasım 2021 - 13:50
Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said'in kendisine geniş yetkiler tanıyan "olağanüstü kararları"nı protesto eden Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi, gösterilerinin "darbeciler" gidene kadar devam edeceğini bildirdi.

"Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi"nin çağrısı üzerine parlamento binası önünde yer alan Bardo Meydanı'nda toplanan binlerce gösterici, binaya ulaşmak için güvenlik güçlerince konulan barikatları kaldırmaya çalışıyor.

Gösteri sırasında konuşan Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi üyelerinden Tunus’un Kalbi Milletvekili Usame el-Halifi, gösterilerinin "darbeciler" gidene kadar süreceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz’da aldığı olağanüstü kararları protesto eden göstericiler, "Korku yok, terör yok, iktidar halkındır", "Darbeye hayır", "Halk darbeyi istemiyor" şeklinde sloganlar atıyor.

Bardo Meydanı’na çıkan caddeler kapatılmasına rağmen binlerce kişinin katıldığı gösteri yoğun güvenlik önlemleri altında devam ediyor.

Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi, hükümeti, bugünkü gösteriye katılmak için çeşitli bölgelerden gelen kişilere engel olmakla suçlamıştı.

- Cumhurbaşkanı Said, yasama ve yürütme yetkilerini devraldı

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz'da Meclisin çalışmalarını dondurup başbakanı azlettikten sonra 22 Eylül'de yetkilerini genişleten yeni kararnameler yayımladı.

Yeni kararnamelerle Cumhurbaşkanı'nın yasama ve yürütme yetkisine yönelik olağanüstü düzenlemeler yapıldı ve yasa tekliflerinin Anayasa'ya uygunluğunu denetleyen geçici komisyon feshedildi.

Cumhurbaşkanı'na Bakanlar Kurulunun görüşünü aldıktan sonra "yasama metinleri" çıkarma yetkisi verildi.

Kararnameler uyarınca Bakanlar Kurulu artık Meclise değil Cumhurbaşkanı'na karşı sorumlu oldu. Cumhurbaşkanı, başbakanı atayabiliyor, kabine üyelerini, hükümetin siyasetini ve kararlarını belirleyebiliyor.

Bu süreçte Said'in uzun süre sonra atadığı yeni Başbakan Necla Buden Ramazan'ın oluşturduğu hükümet de 11 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan yemin töreninin ardından göreve başladı.