TİKA'dan Bosna Hersek'te "Bir Yumak Mutluluk" projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bosna Hersek’te "Bir Yumak Mutluluk" projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında...

TİKA'dan Bosna Hersek'te "Bir Yumak Mutluluk" projesi
23 Mayıs 2022 - 14:00
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bosna Hersek’te "Bir Yumak Mutluluk" projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında TİKA, ülkede faaliyet gösteren “Kadın İnteraktif Kırsal Merkezi Derneği” üyesi 120 kadının Doğu Saraybosna-Romanya bölgesine özgü yerel motiflerle “Priglavak” adının verildiği patikleri üretilebilmesi için ihtiyaç duyduğu malzemeleri (480 kilogram yün iplik) temin etti.

Dernek binasında gerçekleştirilen teslim törenine, dernek yöneticisi Milena Regoje, TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Muhammed Ünal ve dernek üyeleri katıldı.

Regoje, burada yaptığı açıklamada, projenin gerçekleştirilmesi hususunda inisiyatif alanlar başta olmak üzere malzeme desteği sağlayan Türkiye’ye teşekkür etti.

Projenin, dernek üyeleri ve başka insanların hayatlarına dokunduğunu dile getiren Regoje, projede kullanılan motiflerin bölgeye özgü olduğunu ve UNESCO somut olmayan kültürel miras listesine alınması için çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Ünal da kadınların güçlendirilmesine ve üretime katılmalarına yönelik projelere TİKA olarak her zaman destek vermeye çalıştıklarını, “Bir Yumak Mutluluk” projesinin hem bölgeye özgü kültürel değerlerin tanıtılması hem de ekonomik bir değer oluşturması bakımından önemli olduğunu ifade etti.

Ünal, “Dernek üyelerinin yaptıkları işten duydukları memnuniyet yüzlerine yansıyor ve bunun bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.