Teknoloji kullanıcısı şirketler ile teknoloji tedarikçileri STEP 2021'de buluştu

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski: Verimli bir dijital dönüşüm sürecinin gerçekleştirilebilmesinin bütüncül bir bakış açısı ve çok paydaşlı bir diyalogla mümkün olabileceği kanaatindeyiz"

06 Kasım 2021 - 17:15
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) Türkiye sanayisinin dönüşümüne destek sağlayabilmek amacıyla dört yıldır yürüttüğü TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm Programı’nın (TÜSİAD SD2) STEP (Sanayi-Teknoloji Entegrasyon Programı) etkinliği gerçekleştirildi.

TÜSİAD'dan yapılan açıklamaya göre, program dahilinde çağrı açan teknoloji kullanıcısı şirketlerle, çağrılara uygun çözüm önerisi olan teknoloji tedarikçileri eşleşti.

Tüm gün süren etkinlikte alanında uzman 32 konuşmacı, 7 panel oturumda görüş ve önerilerini paylaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski katılımcılara, TÜSİAD SD2 Programının dijital dönüşümde oynadığı rolü ve programın sürdürülebilir bir inovasyon ekosistemi oluşturulmasına katkısını aktardı.

Kaslowski, şunları kaydetti:

"Verimli bir dijital dönüşüm sürecinin gerçekleştirilebilmesinin bütüncül bir bakış açısı ve çok paydaşlı bir diyalogla mümkün olabileceği kanaatindeyiz. Bunun için de öncelikli olarak geleceğe dönük somut adımların belirlenmesi gerekiyor. TÜSİAD olarak geçtiğimiz dönemde şirketlerimizin mevcut dijital dönüşüm yetkinliklerinin analiz edilmesine yönelik bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışma, teknoloji alanında arz ve talep buluşmasında kopukluk yaşandığını ortaya koydu.

TÜSİAD SD2 Programı da işte bu ihtiyaca çözüm niteliğinde başladı. Programın, KOBİ ölçeğindeki teknoloji şirketlerimize, ürettikleri çözümleri doğru adreslere ulaştırma fırsatı yaratıyor olmasını çok kıymetli görüyoruz. Öte yandan, teknoloji kullanıcısı şirketlerimiz de çözüm arayışlarına verimli biçimde cevap bulabiliyor. Bu yönüyle TÜSİAD SD2 Programının ülkemizin inovasyon ekosistemine yaptığı katkının çok değerli olduğuna inanıyoruz."

TÜSİAD SD2 Görev Gücü Başkanı Perihan İnci ise programın dört yılda geldiği aşamayı ve TÜSİAD SD2 Dijital Platformu’na Dönüşümüne dair bilgiler paylaştı.

İnci, şunları aktardı:

"Teknoloji kullanıcılarının giderek daha spesifik alanlarda çağrılar açtığını ve dar boğazlarını ve beklentilerini daha net ve detaylı tariflediğini gözlemliyoruz. TÜSİAD SD2, bu spesifik çalışma ve ürün geliştirme süreci ile gerçek bir iyi uygulama kütüphanesine dönüşüyor. Teknoloji tedarikçilerine bu çağrı dönemine çözüm önerileriyle başvurarak katıldıkları için teşekkür ediyoruz. Teknoloji Kullanıcısı, başvurular arasından 1 tedarikçi seçip TÜSİAD SD2’de onunla çalışıyor. Ancak, geçtiğimiz ay yayına aldığımız TÜSİAD SD2 Dijital Platformu tam da bu noktadan hareketle tasarlandı.

Mevcut çağrı alanlarından farklı konuları çalışan veya eşleşmeyen teknoloji KOBİ’leri artık bir sonraki çağrı dönemini beklemek zorunda değil. 7/24 yaşayan bir platform oluşturduk. Bir pazar yeri hazırladık. Farklı dijital çözümlerinizi platformda üye kullanıcı ve yatırımcılar için yayınlayabilir ve her an ulaşılabilir olabilirsiniz. Ağımızdaki kayıtlı teknoloji tedarikçisi 1.869’a ulaştı. Tüm tedarikçilerimizi, Platformda dijital çözümlerini yayınlamaya davet ediyoruz. Teknoloji Kullanıcılarını da Platform’a üye olmaya ve Aralık’ta açmayı hedeflediğimiz yeni çağrı döneminde ihtiyaçlarını tarif ederek çağrı açmaya davet ediyoruz."

Dijital dönüşüm ekosisteminin önemli etkinliklerinden olan STEP’te, TÜSİAD SD2’nin destekçileri EY Türkiye (Platin Sponsor), Vodafone Business (Altın Sponsor), Hewlett Packard Enterprise (Altın Sponsor), PARAM (Bronz Sponsor), Gün+ Partners Avukatlık Bürosu (Hukuki Destek Paydaşı), Medinova (Çözüm Ortağı) oldu.

Program, günün sonunda TÜSİAD SD2 STEP 2021 eşleşme sonuçlarının ilanı ile sona erdi.