Rusya'dan Kırgızistan'a getirilen ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı Askar Akayev: "Kendimi çok mutlu hissediyorum"

Kırgızistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Askar Akayev, 16 yıl sonra geldiği ülkesinde kendisini çok mutlu hissettiğini söyledi.Akayev, Kumtor altın...

02 Ağustos 2021 - 18:45
Kırgızistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Askar Akayev, 16 yıl sonra geldiği ülkesinde kendisini çok mutlu hissettiğini söyledi.

Akayev, Kumtor altın madeni ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında ilk ifadesinin alındığı Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi çıkışında gazetecilere açıklamada bulundu.

Ülkesine dönmekten dolayı kendisini çok mutlu hissettiğini belirten Akayev, "Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'a vatanıma gelmem için verdiği imkandan dolayı çok minnettarım." dedi.

Akayev, yakın ilgi için de Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev'e de teşekkür etti.

Kırgızistan'a bugün geldiğini aktaran Akayev, "Kumtor altın madeni ile ilgili ilk ifadem alındı. İddianame ile tanıştım. Soruşturmaya yardım ve işbirliği etmek için geldim. Altın madeninin nasıl ve ne amaçla kurulduğunu samimiyetle anlatacağım." ifadesini kullandı.

Devrik lider Akayev, açıklamasının ardından kendisini bekleyen araca binerek ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un iktidarı, Akayev'in iktidarı döneminde 1993'te Kanadalı Centerra Gold şirketinin kurduğu Kumtor altın madenine çevreye büyük zarar verdiği gerekçesiyle kayyum atamıştı.

Güvenlik güçleri, Kumtor altın madenine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Akayev hakkında yakalama kararı çıkarmıştı.

Kırgızistan'ın bağımsızlığından sonra 15 yıl cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen Akayev, 24 Mart 2005'teki halk ayaklanmasında ailesi ile ülkeyi terk ederek Rusya'ya sığınmıştı.

Akayev, Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi tarafından bugün ülkesine getirilmişti.