Özkan Baltacı'nın hayali, yetiştireceği bir sporcuyla olimpiyatta yarışmak

Beden eğitimi öğretmenliği de yapan milli atlet: "Şu an benim için düşündüğüm güzel bir hedef de yetiştirdiğim bir sporcuyla olimpiyatta birlikte yarışmak" "Tokyo'dan çıkardığımız dersler oldu, Paris 2024'e daha iyi hazırlanacağız"

Özkan Baltacı'nın hayali, yetiştireceği bir sporcuyla olimpiyatta yarışmak
25 Ocak 2022 - 11:35
ERKAN TİRYAKİ - Milli atlet Özkan Baltacı, hedeflerinden birinin beden eğitimi öğretmeni olarak keşfedeceği bir sporcuyla olimpiyatlarda birlikte yarışmak olduğunu söyledi.

Atletizmde çekiç atmada 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda yer alan Özkan Baltacı, AA Spor Sohbetleri'nin konuğu oldu.

İzmir'de öğretmenliğe atandığını hatırlatan 27 yaşındaki sporcu, "Bizler lisede beden eğitimi öğretmenlerimiz tarafından nasıl seçildiysek ben de kamplardan vakit buldukça okuluma gidip yeni Eşref Apaklar, Özkan Baltacılar, Mete Gazozlar bulmak için çalışacağım. Şu an benim için düşündüğüm güzel bir hedef de yetiştirdiğim bir sporcuyla olimpiyatta birlikte yarışmak. Harika olur. Okula gittiğim ilk gün bunun için seçmelere başlayacağım." diye konuştu.


- Hedef Paris 2024


Özkan Baltacı, Rio 2016'ya gitmeyi kıl payı kaçırdığını Tokyo 2020'den önce de sakatlık geçirdiği için tam performansını gösteremediğini dile getirdi.

Hedefini şimdiden 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na çevirdiğini anlatan milli sporcu, şunları kaydetti:

"Tokyo, kariyerim açısından çok önemliydi. Tokyo'dan çıkardığımız dersler oldu, Paris 2024'e daha iyi hazırlanacağız. Orada daha iyi şeyler olacağını düşünüyorum. Olimpiyatta finale kalmak çok önemli. Finale kalan herkesin madalya şansı olur. Elemeler tam bir psikolojik sınır. Orayı aşınca finalde daha rahat olursunuz. Finale kalırsam da madalya potansiyelinde olurum. 2020'de derecelerim çok iyiydi ama araya pandemi girdi. 2024'te diğer sporcular da iyi olacaktır. 80 metre üzerine atmak için sınırları zorlayacağız."


- 2022'de hedef Konya ve ABD


2024 Paris Oimpiyat Oyunları'na kadar her günü planlayarak gideceklerini vurgulayan Özkan, 2022 yılında da önemli hedeflerinin olduğunu şöyle anlattı:

"Bu yıl ana hedefim Konya'da gerçekleşecek İslami Dayanışma Oyunları ve ABD'de düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası. İkisinde de çok iyi işler yapmayı planlıyorum. Bakü'de ikinci olmuştum Eşref (Apak) abinin arkasından. Şimdi hedefim Konya'da altın madalya. Konya'da madalya alacağımı şimdiden söylüyorum. Dünya Şampiyonası ise olimpiyatlardan farksız oluyor. Aynı isimler oluyor. Seyirci ve atmosfer benzer. Orası da Paris 2024 için bize bir prova olacak."

Kendisi gibi çekiç atmada yarışan ve 5 olimpiyat gören Eşref Apak'ı da öven milli sporcu, "Eşref abinin uzun süren bir düşüşü vardı. Benim yetişip onunla rekabete başlamamla birlikte Eşref abi de çıkışa geçti. Bir piramidin ucuna doğru gidiyoruz beraber. Rekabet iyidir. Bizlerin gelişimini sağlayan da rekabettir. Uluslararası veya ulusal yarışmalarda beraber yarışıyoruz. Bütün spor camiası için büyük bir isim. 5 olimpiyat görmek herkese kısmet olmaz. 2024, 2028'de de ben devam edeceğim. 5 olimpiyat olmasa bile en az 3 olimpiyat da ben görmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.


- Fenerbahçe'ye teşekkür


Özkan Baltacı, kendisine destek veren Fenerbahçe Kulübüne de teşekkür etti.

Sporcular için kulüp desteğinin çok önemli olduğunun altını çizen Özkan, "Bizler aynı zamanda kulüp sporcularıyız. Bakanlığımızın üzerinden kulüplerimiz önemli bir yük alıyor. Sonuçta bizler bu işi yaparken belirli maddi kazançların da olması gerekiyor. Kulüpler tam da burada devreye giriyor. Bizlere gerekli desteği sağlıyorlar. Kulüpler sporun gelişmesi için çok önemli. Fenerbahçe Spor Kulübü de çok uzun yıllardır atletizm şubesine sahip. Yıllardır bu ülkeye atlet yetiştiriyor. Bizlere destek oluyorlar. Kulübüme, başkanımız Ali Koç'a, Fikret Çetinkaya'ya çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.