Kayseri OSB seçimleri öncesi Nursaçan atağa kalktı

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) seçimleri öncesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın OSB Başkan adaylığına engel olacak resmi yazı gönderdiği Tahir Nursaçan, seçim için adaylık dilekçesini verdi.

Kayseri OSB seçimleri öncesi Nursaçan atağa kalktı
22 Haziran 2022 - 17:45
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) eski başkanı Tahir Nursaçan, Bakanlığın adaylığına engel niteliğindeki resmi yazısına atıfta bulunmaksızın yaptığı açıklamada; “Sanayicilerimizin bizimle ilgili teveccühlerini sezen ve yaşananlara aşırı tepki veren sanayiciyi gören kesimlerin önümüzü kesmek için gayret içinde olduklarını gözlemliyoruz. Sanayicinin seçimine engel olamayız, engel olanlara sessiz kalmayız. Bunun bilinmesini istiyoruz.” dedi.

Nursaçan; " SAYGIDEGER KAYSERİ OSB SANAYİCİLERİMİZE DUYURUDUR.
ADAYLIĞIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR!

Seçimle 2015 yılında göreve gelmiş olduğumuz Organize Sanayi Bölgesi'nde, onurlu ve şerefli, şeffaf bir yönetim anlayışı ile ne hizmetler verdiğimiz ortada iken, haksız bir şekilde 2021 Yılında GEÇİCİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA SÜRECİ işletilmiştir. Yargı süreci devam etmektedir.

1.) "OSB'YE SAHİP OLMAYA DEGİL, SAHIPLERINE HIZMET ETMEYE GELIYORUM" diyerek bize oy vermiş olsun veya olmasın tüm SANAYİCİMİZ İÇİN hizmet ettik. Geçmişin tecrübeleri ile bugünün yenilikleri birleştirilerek, Allah'ında yardımı ile yeni dönemde yapacağımız hizmetleri, OSB'yi ve sanayicimizi yeni ufuklara taşımamız için bizim davamızda sapma olmayacaktır. Sanayicimizin seçimine kendimizi teslim edeceğiz.

2.) Yaşananlar Kayseri sanayicilerimizin yakın takibindedir. Anayasal bir hak olan seçilme hakkımızı kullanacağımızı, sanayicimizin de bu engellemelere karşın sanayisine ve seçimine sahip çıkacağına olan inancımız tamdır.

3.) Yapmış olduğumuz katma değerli yatırımlar ile OSB'yi bugünlere taşıyan ruh ve heyecanla sorumlulukları bundan sonrası içinde yerine getireceğimizden eminiz ki kimsenin şüphesi yoktur.

4.) "OSB'YE SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER" diyen birisi olarak, Mart-2023 tarihinde yapılacak OLAĞAN GENEL KURUL, tüm farklı niyetli gayretlerle 24 Haziran tarihinde OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL şeklinde yapılacak hale gelmiş olması dahi, hem şehrimizin hem de sanayicimizin itibarını zaten zedelemiştir.

5.) Kasım ayında yapılan 18. Mali genel kurulunda ibra almış, o gün Gündemin 11.Maddesi gereği "GÖREVE GERİ İADEMİZ" değerli sanayicilerimizin oylarına sunulmuş oy çokluğu ile kabulü yönünde oylanmıştı. Buna dayanarak aday olmamız sonrası değerli sanayicilerimizin bizimle ilgili teveccühlerini sezen ve yaşananlara aşırı tepki veren sanayiciyi gören kesimlerin önümüzü kesmek için gayret içinde olduklarını gözlemliyoruz.

6.) Sanayicinin seçimine engel olamayız, engel olanlara sessiz kalmayız. Bunun bilinmesini istiyoruz.

7.) Göreve layık gören sanayicilerimizi yok saymamak için aday olduk.

8.) Yapılan genel ve mali kurulları hiçe saymaktan imtina ettiğimiz için aday olduk.

9.) Güzel şehrimiz ve kıymetli hemşehrilerimizin daha ileri gitmesine bir tuğla daha koymak için aday olduk.

10.) Bizim muhatabımız tekdir. Oda sanayicimizdir demiştik. Bunun üzerine aday olduk. Sanayicinin seçimini itibarsızlaştırmaya kimsenin hakkı olmadığını düşünüyoruz.

11.) Yaşanan durumlar nedeniyle bayrak değişimi şu an için duruşumuza uygun olmadığı için tekrar aday olduk,

12.) Mağdur edilen bizlerin, zulüm gören mazlum duruma düşürülen itibarımızın, ak geçmişimizin üzerine atılı bırakılmaya çalışılan çamurun temizlenmesi için aday olduk,

13.) Atanmış değil, adanmış olduğumuzu ve sanayicimiz lehine daha yapacak çok hayırlı işler olduğuna inandığımızı tekrar deklare etmek için aday olduk.

14.) OSB'yi 2015 yılında kurumsal bir kimlik içerisine sokmakla işe başladık. Vizyon belirledik, bunun peşinden gittik. İtibarlı, diğer OSB'lerce örnek alınan bir OSB haline getirdik. basiretli bir tüccar gibi yönettik. Gelir kaynakları doğurmadan yatırıma gitmedik. Gelir ve gider arasında olumsuz fark doğurmadık.

15.) Geçmişin, bugünün ve geleceğin elzem konusu enerjidir. Göreve gelir gelmez ilk yaptığımız iş olan GES YATIRIMINA dikkat çekmek lüzumu vardır. Yap işlet değil, OSB imkanları ile kurulup işletilen GES'İN geliri BUGÜN İTİBARİ YILLIK 11 MİLYON USD (200 Milyon TL ye) dayanmıştır. Hiçbir OSB'de olmayan bu KÂR MERKEZİ bugünlerimizi de yarınlarımızı da rahatlatmıştır.

16.) 2015-2020 yılları arası yapılan Yatırımlar ile toplam varlıklarımız 98 Milyon USD büyüdü. Aynı yatırımları bugünün ekonomik konjektöründe değil yapmak, hayalini dahi kurmak zordur. İnsan ölür, eseri kalır dedik buna inandık, buna dair eserler ortaya koyduk, bu şeref madalyası bizlere yeter.

17.) Satışı uygun olan parselleri, tahsis yöntemi ile değil, ihale yöntemi ile sattık. Yönetim kurulu başkanı olarak adıma arsa tahsis etmediğimi veya bedeli ile dahi olsa almadığımı tüm siz değerli sanayicilerimiz bilir. İhaleler yöntemi ile OSB'nin /toplam değeri 7 kattan fazla artmıştır.

18.) Teknik Kolejimizi Şehrimiz ve Sanayimiz için nitelikli hale getirdik. Ara değil, aranılan eleman yetiştirilmesini sağladık, göreve geldiğimizde 3000 seviyesine kadar gelen meslek liseli kapasitemizi kurulacak meslek yüksek okulu ile 10 Bin seviyesine taşımak gibi ulvi bir görev üstlendiğimizin de bilinmesini istiyoruz.

19.) İtfaiye - Fuar alanı - Endüstriyel Tasarım merkezi - Hizmet binası - Cami - Tüm bu büyük yatırımlar Kayseri OSB'sinin vizyonudur. Planlı hizmet ve yatırımlarıdır. Bunların varlığını, faydasını, konuşmak dahi bizim için züldür. Sanayicimiz için bu yatırımların her biri şereftir.

20.) Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır diyerek sanayicimizin teveccühü ile yola devam edeceğiz inşallah.

Tahir NURSAÇAN ve ekibi haklı davasında sonuna kadar yoluna devam edecektir.
Bu doğrultuda son olarak şunları söyleyerek yaşananları siz değerli sanayici dostlarımın engin takdirlerine bırakıyorum.

BİR UYANIŞTIR KAYSERİ BİLMELİ İNSAN !
BİR DURUŞU OLMALI İNSANIN.
FARKLI AMA AYNI AMACA YÖNELEBİLMELİ
VAKTİ GELİNCE GÖSTEREBİLMELİ DURUŞUNU
SADECE ALLAH AŞKI İÇİN DÖNMELİ, BENLİK İÇİN DEĞİL
BAŞKA TÜRKİYE YOK, BAŞKA DA KAYSERİ YOK BİLMELİ İNSAN
ALLAH RIZASINI KAZANMAK TEK GAYE OLMALI
TARİHİNİ OKUMALI, OKUTMALI İNSAN
SEVENLERİ VE SEVDİKLERİ OLMALI İNSANIN
HER YERDE GÖZÜ AL BAYRAK ARAMALI
ÇEKİCİ BİR ŞEHİR OLMALI YAŞADIĞI ŞEHİR
UYANMAK İÇİN ÜRETMEK LAZIM BİLMELİ İNSAN
BİR UYANIŞTIR KAYSERİ BİLMELİ İNSAN, " açıklamasının ardında ise aday olduğuna dair Kayseri OSB'ye verdiği dilekçeyi kamuoyuna duyurdu.

ÖNCE AÇIKLAMA SONRA ADAYLIK DİLEKÇESİ

Tahir Nursaçan, gün içerisinde yaptığı açıklamada; "

SANAYİCİMİZE DUYURUDUR. AŞAĞIDAKİ DİLEKÇEMİZ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ'NE SUNULMUŞTUR.Tarafımıza Kayseri Valiliği il Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nün 20.06.2022 Tarih ve E79142275-453.09-3777964 sayılı yazısı ile OSB seçimlerine adaylığımın uygun bulunmadığı tebliğ edilmiştir.

Tebliğ konusu yazının içeriğinden anlaşıldığı kadarı ile Türkiye Cumhuriyetinde hiçbir kurum ve kuruluşta bulunmayan Anayasayı değiştirme ve Tâğyir etme hakkının kullanıldığı, ortada herhangi bir kesinleşmiş mahkeme kararı olmamasına, Anayasaya aykırı adaylığımı engelleyecek bir vasıfta bulunmamasına rağmen anayasa suçu işlenmek suretiyle aday olamayacağıma dair uygunsuzluk bildirilmiştir. Anayasanın 67/1 açık hükmü gereği her Türk vatandaşı seçme ve seçilme hakkına sahiptir. Yine Seçme ve seçilmeye dair kanun hükümlerine göre kısıtlı olmayan ve temyiz kudreti yerinde olan ilkokul mezunu, yüz kızartıcı herhangi bir suçtan hakkında kesinleşmiş bir hüküm bulunmayan veya şahsın öncelikle kesin hüküm haline gelmiş bir mahkeme kararı ile elinden seçme ve seçilme hakkı alınmayan her Türk vatandaşı seçimlere katılabilir ve oy kullanabilir.

Anayasa ve ilgili yasa hükümleri gereği adaylığımın önünde her hangi bir engel olmadığı, seçimlere girmemi engelleyecek herhangi bir kurum, kuruluş veya şahısların öncelikle anayasal suç işleyeceği ve böyle bir durum olur ise yasal hukuki ve cezai tüm başvuru haklarımızın kullanılacağını, seçimlerde sanayicimizin istek ve talepleri doğrultusunda aday olacağımızı bilgilerinize sunarım," ifadelerini kullandı.