Kayseri'de Kovid-19 hastalarına SKT'si geçmiş ilaçlar verilmeye devam ediyor

Kayseri'de Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan "Son Kullanma Tarihi" (SKT) geçmiş ilaçlar verilmeye devam ediyor iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Kayseri'de Kovid-19 hastalarına SKT'si geçmiş ilaçlar verilmeye devam ediyor
13 Ağustos 2021 - 13:12

Sağlık Bakanlığı'nın mavi haritasına bir türlü geçemeyen Kayseri'de Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan "Son Kullanma Tarihi" (SKT) geçmiş ilaçlar verilmeye devam ediyor iddiası Kayseri'nin Gündemi oldu.Yeni düzen sosyal medya haber portalı Kayseri Radar vatandaş kamerasına yansıyan ve "Son Kullanma Tarihi" geçmiş ilaçlar gözler önüne serilirken ilacı kullananlar nasıl davranması gerektiği konusunda panik yaşıyor.


Konu ile alakalı açıklama yapan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu; "Sosyal medyada gündeme gelen paylaşımlarda; Covid-19 tedavisinde kullanılan “favipiravir” etken maddeli ilacın etiketinin değiştirildiği; son kullanma tarihi geçmiş ilaca, yeni etiket yapıştırılarak hastalara verildiği ileri sürülmüştür.


Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan COVID-19 Rehberi’nde yer alan “favipiravir” etkin maddeli ilaçlar için Kurumumuza gelen ruhsat başvuruları ivedilikle ve öncelikli olarak değerlendirilmiştir.

Söz konusu ilaçların stabilite çalışmaları uzun zaman almaktadır. Bu çalışmaların sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir. Yeni tarihler; Kurumumuzun bilgisi ve onayı ile firmalar tarafından ilaçlara etiket yapıştırılmak suretiyle güncellenmiştir.

Dolayısıyla; paylaşımlarda yer alan; son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla koronavirüs hastalarına verildiği yönündeki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bilgilerinize saygıyla duyurulur," ifadelerini kullandı.