İsrail'den Hamas'a esir takası anlaşmasını geciktirme suçlaması

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Hamas'ı, esir takası anlaşmasını geciktirmekle suçladı.Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam...

28 Haziran 2022 - 23:45
İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Hamas'ı, esir takası anlaşmasını geciktirmekle suçladı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın, Gazze'de elinde tuttuğu İsraillilerden birinin videosunu yayınlaması üzerine Bennett'in ofisinden konuyla ilgili açıklama yapıldı.

Hasta bir kişinin videosunu yayınlamanın çirkin ve çaresizlik davranışı olduğu ifade edilen açıklamada, sivil esirlerin sağlık durumlarından Hamas'ın sorumlu olduğu aktarıldı.

Hamas'ın, iki İsrail askeri Hadar Goldin ve Oron Shaul'un cesetlerini elinde tutarak da uluslararası hukuku ihlal ettiği savunulan açıklamada, tutuklu takası anlaşmasına varmak için her fırsatı erteleyen tarafın Hamas olduğu ileri sürüldü.

Ancak Hamas daha önce birden fazla vesileyle "İsrail'in esir takası anlaşmasını tamamlamaya niyeti olmadığını" açıklamıştı.

Kassam Tugayları, bugün Gazze'de elinde tuttuğu İsraillilerden Hişam es-Seyyid'in videosunu yayınlamıştı.

- Kassam Tugaylarınca esir alındığı duyurulan İsrailliler

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in 2014'te Gazze'ye düzenlediği saldırılar sırasında 2'si asker 4 İsraillinin esir alındığını açıklamıştı. Kassam Tugayları, bu kişilerin durumu hakkında ise herhangi bir bilgi vermemişti.

İsrail tarafı ise Oron Şaul ve Hadar Goldin isimli askerlerinin savaşta öldüklerini ancak cesetlerinin alıkonulduğunu, biri Etiyopya asıllı (Avera Mengistu) diğeri Arap (Hişam es-Seyyid) olmak üzere 2 vatandaşının da Gazze'de olduğunu ileri sürmüştü.

İsrail Savunma Bakanlığı, daha sonra Gazze savaşında öldüğü duyurulan Goldin ve Şaul isimli askerlerin durumunu "kayıp ve esir" olarak değiştirmişti.

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunda 7 Haziran 2021'de yayımlanan bir programda, kimliğine ilişkin bilgi verilmeyen, Gazze'de Kassam Tugaylarının elinde tutulduğu belirtilen İsrailli askerin ses kaydına yer verilmişti.