Filistin, Afrika Birliğinin, İsrail'in gözlemci statüsünü dondurmasından memnun

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Afrika Birliği Zirvesi’nde İsrail’in gözlemci statüsünün askıya alınması kararını memnuniyetle karşıladığını...

06 Şubat 2022 - 21:50
Filistin Dışişleri Bakanlığı, Afrika Birliği Zirvesi’nde İsrail’in gözlemci statüsünün askıya alınması kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Bakanlık, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da devam eden 35. Afrika Birliği Zirvesi’nden çıkan İsrail’in gözlemci statüsünün askıya alınması kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, kararla ilgili, "Filistin davası, Filistin halkının meşru hakları ve Afrika halklarının özgür iradesi için bir zafer" değerlendirilmesinde bulunuldu.

Afrika Birliğine aldığı karardan ötürü teşekkür edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Karar, İsrail'e, işgale son vermesi ve ihlallerini durdurması için baskı yapma yolunda atılmış bir adım ve İsrail'in uluslararası kararlara ve meşruiyete uyması için açık bir çağrıdır."

Öte yandan Fetih Hareketi de kararı memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Hareket, kararın, "Afrika Birliği'nin Filistin davasını destekleyen, sömürgecilik ve apartheid'e karşı çıkan tarihsel duruşuyla uyumlu olduğu" değerlendirmesi yapıldı.

Arap Birliği ve Hamas da İsrail’in gözlemci statüsünün askıya alınması kararını memnuniyetle karşıladığını açıklamıştı.

- Karar gelecek yıl verilecek

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen Afrika Birliği Zirvesi'nde, İsrail'in gözlemci üyeliğinin askıya alındığı, üyeliğe ilişkin kesin kararın gelecek yılki zirvede görüşüleceği belirtildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, 22 Temmuz 2021'de yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in 2002'den beri ilk kez Afrika Birliğine gözlemci üye olarak kabul edildiğini duyurmuştu.

Güney Afrika, Namibya, Botsvana, Mısır, Cezayir, Komor Adası, Tunus, Cibuti, Moritanya ve Libya gibi ülkeler karara itiraz etmişti.

Arap Birliği de Afrika Birliğinin İsrail’i gözlemci statüsünde Birliğe alma kararını kınamıştı.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen 35. Afrika Birliği Zirvesi’nin bugünkü toplantısında, Birliğe İsrail’in gözlemci üyelik kararını geri çekmesi çağrısı yapmıştı.