DASK, Sigorta Haftası'nda öğrencilere deprem ve sigorta bilinci kazandırıyor

DASK Koordinatörü Erdal Turgut: "Yıla yayılan projemizle bilinçli çocukların ve dolayısıyla bilinçli ailelerin sayısını artıracağız, deprem kuşağındaki ülkemizin can ve mal kaybını elimizden geldiği kadar düşüreceğiz"

23 Mayıs 2022 - 14:50
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğiyle yürütülen "Dersimiz Deprem Yaşasın Önlem" sloganına sahip "Önceliğimiz Güven, Sorumluluğumuz Güvence Projesi" kapsamındaki bilinçlendirme çalışmaları, bu yıl 23-27 Mayıs'a denk gelen Sigorta Haftası'nda devam ediyor.

DASK'tan yapılan açıklamaya göre, 1-7 Mart Deprem Haftası'nda 70 bin ilkokul 4. sınıf öğrencisine ulaşan DASK, deprem ve zorunlu deprem sigortası bilinci olan nesiller yetiştirmeyi amaçlayan proje kapsamında da öğrencilerin sigorta ve depremle ilgili bilgilerine yenilerini ekliyor.

25 ildeki 500 okulda eğitim gören öğrencilere materyal desteği ile doğrudan erişilirken, etkinliklerin tüm okullarda yapılabilmesi için konu ile ilgili materyaller ve yönlendirmeler DASK'ın internet sitesi ve DASK Türkiye YouTube kanalında da yayımlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DASK Koordinatörü Erdal Turgut, şunları kaydetti:

"Ülkemizde sigorta bilinci henüz istenilen seviyelere ulaşmış değil ve bu durumu tersine çevirmek için küçük yaşlardan itibaren sigortanın önemini anlatmamız gerekiyor. MEB ile birlikte yürüttüğümüz bu projenin, çocukların sigorta kavramıyla tanışması için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. ‘Dersimiz Deprem Yaşasın Önlem’ projesinde teorik bilgilerin yanında eğlenerek öğreten sınıf içi eğitim içerikleri ile öğrenciler, deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenleri birlikte konuşuyor ve uyguluyor. Sigorta Haftası vesilesiyle ise sigorta kavramı ve türlerini öğrencilerin ilgisini çekecek ve onları üretmeye teşvik edecek resim ve müzikle ilintili bir şekilde veriyoruz. Yıla yayılan projemizle bilinçli çocukların ve dolayısıyla bilinçli ailelerin sayısını artıracağız, deprem kuşağındaki ülkemizin can ve mal kaybını elimizden geldiği kadar düşüreceğiz."