Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Devlet Başkanı Lourenço ile ortak basın toplantısı düzenledi: (2)

"Adil bir dünya talebimiz var. Adil bir dünya için de el ele vermemiz lazım. Korkmamak gerekiyor. Eğer korkarsak, korktukça bu zulüm tüm Afrika'yı kuşatacaktır" "(Angola ile savunma sanayinde iş birliği) Bu konularda tutucu değiliz. Her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu söyledik" "Fransa, Afrika'yı adeta bir sömürge kıtası olarak kullanmıştır. Buralarda nice insanlar öldürülmüştür. Yüz binlerce insan başta Cezayir, Ruanda olmak üzere buralarda öldürülmüştür. Bu insanlar öldürülürken kimsenin sesi çıktı mı?"

18 Ekim 2021 - 17:40
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Adil bir dünya talebimiz var. Adil bir dünya için de el ele vermemiz lazım. Korkmamak gerekiyor. Eğer korkarsak, korktukça bu zulüm tüm Afrika'yı kuşatacaktır. Bununla birlikte, ayağa kalkmak gerekiyor; bununla birlikte, haklarımıza, adil bir yapıya sahip çıkmamız gerekiyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Devlet Başkanı Manuel Gonçalves Lourenço ile düzenledikleri ortak basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Angola ile yapılan ticari iş birliğinde savunma sanayinin yerinin ne olduğunun sorulması üzerine Erdoğan, Angola Devlet Başkanı Lourenço'nun savunma sanayisi konusunda üç ay önce Türkiye'ye yaptığı ziyarette özelikle İHA ve SİHA’larla alakalı taleplerinin olduğunu belirtti.

Bu ziyarette, "Bu konuları görüşelim, derinleştirelim" dediklerini aktaran Erdoğan, "Aynı şekilde zırhlı taşıyıcılarla ilgili olarak bugün de yine bazı görüşmeler yaptık. Tabii bu konuda Türkiye'nin malum son 19 yılda özellikle savunma sanayinde attığı adımlar gerçekten kendilerinin de dikkatini çekiyor ve bu konularda da savunma bakanlarımız birbirleri ile görüşmek suretiyle ne gibi ürünlerin alım satımı yapılabilir bunları da görüşmek suretiyle bu adımları da atacağız. Biz bu konularda biliyorsunuz tutucu değiliz, her türlü desteği de vermeye hazır olduğumuzu söyledik. Savunma bakanlarımız birbirleri ile görüşmeleri yapacaklar ona göre de adımları atacağız." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, imzalanan iş birliklerinin Angola’da nasıl bir öneme sahip olacağı ve bu ülkede hangi sektörlerde daha iyi olacağı sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Bugün yapılan yedi tane anlaşma bunun zaten ilk adımlarıdır. Bu anlaşmayla birlikte de yapmamız gerekenlerin imzalarını attık. Bu konuda özellikle gerek eğitim alanında iş birliği anlaşması ki üniversiteler noktasında bazı adımları şu anda atıyoruz, bir diğeri tarım alanında iş birliği anlaşması. Bu konuyla ilgili olarak Angola’nın tarım arazisi noktasında çok büyük bir tarım arazisi imkanına sahipler. Bu arazilerin işlenmesi hususunda müşterek yapabileceğimiz birçok şey var. Gümrük konularıyla karşılıklı idari yardım anlaşmasını yapma imkanımız var. Bir diğeri de sanayi konularında her türlü birikimimizi biz Angola ile paylaşmaya hazırız. Burada bir sıkıntı söz konusu değil. Bir de ortak ekonomi ve ticaret komisyonu kurulmasına ilişkin deklarasyon. Bu konuda ticaret bakanlarımız süratle adımı atmaları halinde bunu bitirmiş olacağız. Turizm alanında ise Türkiye, turizm noktasında destinasyonlarıyla çok çok güçlü bir ülke ama aynı şekilde Angola’nın da turizmde çok ciddi destinasyonları var. İnanıyorum ki Türk Hava Yollarının uçuşlarıyla birlikte Türk halkından da buraları ziyaret edecekler olacaktır. Bir diğeri de TRT ile Angola Devlet Radyosu arasındaki iş birliği protokolü. Bu konuda adım atacağız. Ama hepsinden öte de savunma sanayi ile ilgili atacağımız adımlardır. Savunma sanayisine yönelik atacağımız adımlarla birlikte özellikle bizler otomotiv sektöründe, zırhlı taşıyıcılarda neler yapabiliriz bunları da görüşme, adımları da atma fırsatını bulacağız.”

- "Afrika kıtası yıllar yılı sömürüldü"

"Birlikte daha adil bir dünya mümkün' mesajı, yakın dönemde Afrika ülkeleriyle iş birliği sürecini hangi yönde kapsayacak?" sorusu üzerine de Erdoğan, Afrika kıtasının yıllar yılı sömürüldüğüne işaret etti.

Şu anda ziyaret ettiği Angola’nın 400 yılı aşkın bir süre Portekiz tarafından sömürülmüş bir ülke konumunda olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tabii Angola’nın dışında Afrika'nın ilk ülkelerinin birçoğunun yer altı, yer üstü kaynakları hepsi maalesef Batı tarafından sömürülmüştür. Tabii adaletsiz bir yaklaşımın çok açık net ortaya koyduğu neticedir. Bunların en önemlisi Fransa'dır. Fransa, Afrika'yı adeta bir sömürge kıtası olarak kullanmıştır. Buralarda nice insanlar öldürülmüştür. Yüz binlerce insan buralarda öldürülmüştür. Başta Cezayir, Ruanda olmak üzere. Bu insanlar öldürülürken kimsenin sesi çıktı mı? Zalim bir yapı, adil olmayan bir yapı ve bu adil olmayan yapı maalesef zulmünü devam ettirmiştir. Bunları ben bu kitabımda dile getiriyorum. Çünkü adil bir dünya talebimiz var. Adil bir dünya için de el ele vermemiz lazım. Korkmamak gerekiyor. Eğer korkarsak, korktukça bu zulüm tüm Afrika'yı kuşatacaktır. Bununla birlikte, ayağa kalkmak gerekiyor; bununla birlikte, haklarımıza, adil bir yapıya sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun için de bunu kaleme aldım, bunun için konuştum, bunun için anlattım. Şu anda da işte hala bakın Libya'da olanları görüyorsunuz. Bunun yanında aynı şekilde Somali'de olanları görüyorsunuz. Zulüm hala devam ediyor, bitmiş değil. Aynen Sahraaltı, Sahraüstü her yerde zulüm. Bunları aşmak için de daha adil bir dünyayı sadece biz değil, hep beraber inşa etmemiz, kurmamız gerekiyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Devlet Başkanı Lourenço'ya kitabını da takdim ettiğini söyleyerek, "Beraber çalışmamız lazım." mesajını iletti.

- Angola ile 7 anlaşma imzalandı

Basın toplantısı öncesinde Türkiye ile Angola arasında anlaşmalar imzalandı.

TRT ile Angola Devlet Radyosu arasında iş birliği protokolünü TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı ile Angola Devlet Radyosu adına Pedro Afonso Cabral imzaladı.

Türkiye ile Angola arasında Gümrük Kollarında Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması'na Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Angola Maliye Bakanı Vera Esperança Dos Santos Daves de Sousa imza attı.


İki ülke arasındaki Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu Kurulmasına Dair Ortak Deklarasyon Metni Ticaret Bakanı Muş ile Angola Sanayi ve Ticaret Bakanı Victor Fernandes tarafından imzalandı.

Türkiye ile Angola arasındaki Tarım Alanında İşbirliği Anlaşması'nı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Angola Tarım ve Balıkçılık Bakanı Antonio Francisco de Assis imzaladı.

Angola ile Türkiye arasında Eğitim Alanında İş Birliği Anlaşması’na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Angola Eğitim Bakanı Luisa Maria Alves Grilo imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Angola Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasındaki mutabakat zaptını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Angola Sanayi ve Ticaret Bakanı Victor Fernandes imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Angola Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Çevre Bakanlığı arasında turizm alanında iş birliği mutabakat zaptı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Angola Kültür Turizm ve Çevre Bakanı Jorno Fortunato tarafından imzalandı.

(Bitti)