Boşanma aşamasındaki eşini kaçıran sanığın yargılanmasına başlandı

Sanık Mithat Topal ile sanık Maksut Yıldız'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi

Boşanma aşamasındaki eşini kaçıran sanığın yargılanmasına başlandı
04 Ocak 2022 - 15:40
Şişli'de, boşanma aşamasında olduğu eşi Şilan Topal'ı kaçırdığı iddia edilen Mithat Topal ile 2 sanığın yargılanmasına başlandı.

Gaziosmanpaşa 10. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya, mağdur Şilan Topal ile babası müşteki Abdulhamit Narman ve avukatları katıldı.

Tutuklu sanık Mithat Topal ve Maksut Yıldız ise bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi( SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

Duruşmada beyanı alınan mağdur Şilan Topal, olay tarihinde Mithat Topal ile boşanma aşamasında olduklarını ve ayrı yaşadıklarını söyledi.

Ailesinin Şişli'deki evinin önünde akrabalarıyla otururken taksiyle gelen Mithat Topal'ın kendisini yaka paça araca bindirdiğini anlatan Şilan Topal, "Araçtaki Maksut Yıldız da beni içeriye çekti. Maksut, Mithat'a 'Emaneti yok et.' deyip duruyordu. Tarlabaşı'ndaki bir adrese gittik. Eve girerken Maksut benim bileğimdeki takip cihazını söktü, telefonuma da el koydu. Bu evde 1 saat kaldıktan sonra Mithat ev sahibi kadına taksi çağırttı. Kafama kapüşonu sıkıca örtüp beni bu taksiye bindirdi." diye konuştu.

Gaziosmanpaşa'da bir adrese gittiklerini, evdekilere kendisini "Yamaç'ın annesi" diye tanıttığını ve barıştıklarını söylediğini dile getiren Şilan Topal, şöyle devam etti:

"Ben salonda kalıyordum, kapıyı Mithat üzerime kilitliyordu. Evdekilere, 'Bu benimle barışmayacak, en son ormana götürüp kafasına sıkacağım. Sonra da kendi kafama sıkacağım.' dedi. Olaydan sonra Maksut gözaltına alınmış, serbest kalınca Gaziosmanpaşa'daki eve geldi. Mithat ile barışacaksınız. Oğlun Yamaç Diyarbakır'da güvenli bir ailenin yanında. Ev tutacaksınız. Evliliğiniz sağlamlaşınca sana oğlunu vereceğim.' dedi. Kur'an'a el bastırdı, yemin ettirdi. O evdeki üçüncü günümde ailem Müge Anlı'ya haber vermiş. Mithat bunu duyunca panik yaptı. Beni karakola götürdü, yolda da neler söylemem gerektiğini tembihledi. Karakolda ifadem yalnız alınınca her şeyi anlattım."

Geçtiğimiz aylarda sanıktan resmi olarak boşandığını söyleyen mağdur Topal, "Bu olay nedeniyle psikolojik tedavi görüyorum. Oğlum da aynı şekilde tedavi görüyor. Mithat dışarı çıkarsa beni öldürmekle tehdit etmeye devam edecek. Her yere polisle gidiyorum. Mithat dışarı çıkarsa ben ölürüm." dedi.

Şilan Topal'ın babası Abdulhamit Narman da sanıklardan şikayetçi oldu.

Sanık Mithat Topal ise savunmasında, olay günü yanındaki diğer sanıklarla yeni tutacağı evi görmeye gittiklerini, Şilan Topal'ın kaldığı evin yollarının üzerinde olduğu için uğradıklarını öne sürdü.

Evliliğini kurtarmak için eski eşiyle konuşmaya çalıştığını belirten sanık Topal, "Eşime kendimi tam olarak anlatamadığım için kolundan tuttum, geldiğim araca bindirdim. Bu sırada panik yapınca ben de panik yaptım. Araca binince birbirimize sarıldık ve özür diledik." dedi.

Mithat Topal, Gaziosmanpaşa'daki evde eşine barışmak istediğini söylediğini anlatarak, "İki gün o evde kaldık. Sonra 'Seni babanların evine bırakayım mı?' dedim, ancak eşim karakola gidip ifade verelim teklifinde bulundu. Olaylar esnasında kesinlikle üzerimde silah yoktu. Ben ona yalvarmaktan başka bir şey yapmadım." diye konuştu.

Sanık Maksut Yıldız ise hakkındaki suçlamayı reddederek, tahliyesini istedi.

- Diğer sanık hakkında suç duyurusu

Yıldız'ın savunmasında Şilan Topal'ın avukatı Hasan Ece'ye yönelik "çantalı hırsız" sözü, duruşma hakimi tarafından zapta geçirildi.

Ara kararlarını açıklayan mahkeme, sanıklar Mithat Topal ve Maksut Yıldız'ın tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Sanık Rahim Maral hakkında zorla getirilmesine karar veren mahkeme, Maksut Yıldız hakkında, avukat Ece'ye yönelik sözü nedeniyle hakaretten suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

Duruşma sonrası polis eşliğinde adliyeden ayrılan Şilan Topal, basın mensuplarına "Adalet yerini bulacak." dedi.

- İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve olayın gerçekleştiği yer nedeniyle Gaziosmanpaşa Asliye ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, sanık Mithat Topal'ın evli olduğu mağdurun 7 Eylül 2021'de ailesiyle birlikte yaşadığı Şişli'deki adresine gittiği, mağduru zorla taksiye bindirdiği, bu sırada mağdurun hafif şekilde yaralandığı, bu araç içinde de diğer sanıklar Maksut Yıldız ve Rahim Maral’ın olduğu anlatılıyor.

Sanık Topal'ın, mağduru ilk olarak Tarlabaşı civarında bir eve, sonrasında da Gaziosmanpaşa'da bir adrese götürdüğü bilgisine yer verilen iddianamede, 8 Eylül'de mağdurun zorla tutulduğu aktarılıyor.

İddianamede 3 sanığın "Birden fazla kişiyle birlikte, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçundan dörder yıldan 14'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.