Ataş: AKP çıkıyor uzaya, aya, vatandaş kaldı aç, susuz, yaya

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşların yaşadığı sıkıntıları gündeme taşımaya devam ediyor. Vatandaşın yoksulluğun pençesinde canının derdine düştüğünü belirten Dursun Ataş, “AKP çıkıyor uzaya, aya, vatandaş kaldı yine aç, susuz, yaya” ifadelerini kullandı.

Ataş: AKP çıkıyor uzaya, aya, vatandaş kaldı aç, susuz, yaya
20 Temmuz 2021 - 14:53
İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşların yaşadığı sıkıntıları gündeme taşımaya devam ediyor. Vatandaşın yoksulluğun pençesinde canının derdine düştüğünü belirten Ataş, “AKP çıkıyor uzaya, aya, vatandaş kaldı yine aç, susuz, yaya” dedi.

YERLİ UÇAK, ALTIN, PETROL, DOĞALGAZ DENDİ ORTADA YOK!

“Yerli uçak dediler, hala inmedi, doğalgaz, altın, petrol bulundu dendi ortada yok, yerli otomobil dediler o da yok” diyen Ataş, Türkiye’nin bugün yaşadığı ekonomik krizin temelinde partili Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi yattığını dile getirdi. “Bir de insan sormadan edemiyor” ifadeleriyle de dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, “Bu kadar maden rezervi bulan iktidar her ne hikmetse Merkez Bankasının kaybolan 128 milyar dolar rezervini bir türlü bulamıyor” diye konuştu.

VATANDAŞ EKONOMİK SIKINTI İLE BAYRAMA GİRİYOR! UMUT HALA VAR

Dursun Ataş, ekonomik sıkıntıların kıskacında olan vatandaşların bayramları da bayram gibi yaşayamadığını belirterek, “Bütün yaşanan sıkıntılara rağmen umut hala var. İlk seçimde AKP dönemi bitecek ve Türkiye iyi günlere kavuşacak. Bu kapsamda tüm vatandaşlarımızın da Kurban Bayramlarını kutluyorum. Bayramın ülkemize, vatandaşlarımıza, tüm insanlığa barış, huzur ve bereket getirmesini temenni ediyorum” dedi.

AMAÇ SEÇİME OHAL YETKİLERİYLE GİTMEK

Meclis’te ülkenin ve vatandaşların sorunlarını gündeme getirmeye devam eden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, AKP’nin getirmek istediği kanunlarla OHAL uygulamalarının uzatılmasını istediğini ifade ederek, “Buna göre OHAL’le getirilen gözaltı sürelerinin on iki güne kadar uzatılması, şirketlere yargı kararı olmaksızın kayyum atanması, mahkeme kararı olmadan kamudan ihraç verilmesi gibi normalde süresi 31 Temmuzda dolacak pek çok OHAL uygulamasını tekrar uzatmak istiyor. Hain darbe girişiminin üzerinden tam beş yıl geçti ancak iktidar hâlen OHAL yetkilerini kullanmanın peşinde. “Beş yılda OHAL yetkililerini kullanarak sorunları çözemedik, bir yıl daha verin.” diyorsunuz, devleti yönetemiyorsunuz. Buradaki amacınız 15 Temmuz sonrası gerekli olan temizliğin yapılması değil, asıl amacınız kaybedeceğinizi bildiğiniz bir sonraki seçimlere OHAL altında gitmek ve seçim sürecinde OHAL yetkilerini kullanmaktır. Samimi değilsiniz, bir yandan Avrupa Birliğinin gözünü boyamak için içi boş yargı reform paketleri açıklıyor, diğer taraftan ise beş yıl önce uygulamaya konulmuş OHAL hükümlerini uzatarak kalıcı hâle getirmek istiyorsunuz. Hatırlatmakta fayda var, bir şeyin kanuna uygun olması, hukuka uygun olduğu anlamına gelmez; zulüm hiçbir zaman payidar olamaz” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİ HASTALIK DEĞİL EKONOMİK DARBOĞAZ! VATANDAŞ YOKSULLUĞUN PENÇESİNDE CANI DERDİNDE

“Ülkemiz, bugün tarihinin en derin ve en büyük ekonomik krizini yaşamaktadır” diyen Milletvekili Ataş, “Dünyanın tek gündemi pandemiyle mücadeleyken Türkiye’de vatandaşın gündemi hastalık değil ekonomik darboğaz olmuştur. Bu süreçte vatandaş salgın hastalıktan değil, sefalet ve yoksulluğun pençesinde canı derdine düşmüştür” ifadelerini kullandı.

ÜLKENİN BUGÜN YAŞADIĞI EKONOMİK KRİZİN TEMELİNDE PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÛMET SİSTEMİ

Türkiye’nin bugün yaşadığı ekonomik krizin temelinde partili Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi yattığını vurgulayan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Sayın Cumhurbaşkanı, 19 Haziran 2018’de ‘24 Haziran’da bu kardeşimize yetkiyi verin, ondan sonra faizle, şununla, bununla nasıl uğraşılır göreceksiniz.’ demişti. Bu konuşmanın üzerinden iki ay geçmeden ekonomik kriz patladı. Üç yılın sonunda da zaten kırılgan olan pamuk ipliğine bağlı ekonomimiz çöktü, Türk lirası giderek değer kaybetmeye başladı, bütün ekonomik göstergeler kötüye gitti” şeklinde konuştu.

YERLİ UÇAK HALA İNMEDİ, DOĞALGAZ, ALTIN, PETROL BULUNDU DENDİ ORTADA YOK, YERLİ OTOMOBİL DEDİLER ODA YOK

AK Partinin vatandaşın dertlerine çözüm bulmaktan çok uzak olduğunu dile getiren Milletvekili Ataş, kamuoyundaki feryatların da görülmediğini, duyulmadığını söyledi. “Yerli uçak dediler bir türlü inmedi, gaz bulduk dediler bir türlü çıkmadı, yerli otomobil dediler ortada yok, petrol, altın bulduk dediler yine ortada yok” diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Ekonomik göstergeler ve vatandaşın “Açım, açım.” feryatları ortadayken iktidar, kötü giden ekonomiye önlem almak yerine, belirli aralıklarla inandırıcılığını kaybeden ekonomi paketleri açıklamakta, algı yaratıp gündem değiştirmek için vatandaşa hayal satmaktadır. Bakınız 2004’te Akçakoca'da doğal gaz bulundu, 2006’da yine Akçakoca'da petrol bulundu, 2007’de Karadeniz'de petrol ağlara takıldı,  2009’da Sakarya'da doğal gaz bulundu, 2010’da Batı Karadeniz'de doğal gaz rezervi bulundu. 2011 yılında “Yerli uçağımız havada.” dendi, havalanan yerli uçak hâlâ bir türlü inemedi. 2012’de “Hakkâri'de petrol bulduk ama çıkaramıyoruz.” denildi, neden çıkarılmadıkları hâlâ açıklanmadı. 2019’da tanıtımı yapılan yerli arabamız kayboldu, ortada yok, 2020’de Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz rezervinin Karadeniz'de keşfedildiği açıklandı, 2020’de Karadeniz'de yine doğalgaz bulundu, 2020’de peşkeş çekilen Tank Palet Fabrikasında “Yerli ve millî Altay tankı üretilecek.” dendi ancak tankın adı var, kendi yok. Bu senede Fatih Sondaj Gemimiz 135 milyar metreküplük yeni doğal gaz keşfetti, yetmedi geçtiğimiz günlerde Ağrı'da 20 ton altın rezervi bulundu, bu da yetmedi “2023’te aya çıkacağız.” dendi. Bu haberlerle sonuç olarak havuz medyasına bol manşet, vatandaşın payınaysa sürekli zam düştü. Sadece bu yıl elektriğe yüzde 22,  doğalgaza ise yüzde 18,8 zam yapıldı. Olsun, sonuçta büyük doğal gaz ve petrol rezervleri bulduk.

BİR YILDA AYÇİÇEK YAĞINA YÜZDE 57 ZAM GELDİ, YUMURTA FİYATI İKİ KATINA ÇIKTI, OLSUN SONUÇTA AYA ÇIKACAĞIZ

Art arda gelen zamlara da konuşmasında dikkat çeken Ataş, “Yerli araba dediler araç fiyatlarına yüzde 107 zam geldi, köprü ve otoban geçiş ücretlerine, benzine, motorine gelen zamları söylememe bile gerek yok ama olsun fabrikası bile olmayan yerli  arabamız yollarda. Gıda fiyatları cep yakıyor, son bir yılda ayçiçek yağına yüzde 57 zam geldi, yumurta fiyatı iki katına çıktı, olsun sonuçta aya çıkacağız” dedi.

AKP ÇIKIYOR UZAYA, AYA, VATANDAŞ KALDI YİNE AÇ, SUSUZ, YAYA

 “Bir de insan sormadan edemiyor” ifadeleriyle de dikkat çeken İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Bu kadar maden rezervi bulan iktidar her ne hikmetse Merkez Bankasının kaybolan 128 milyar dolar rezervini bir türlü bulamıyor. Ne demeli? AKP çıkıyor uzaya, aya, vatandaş kaldı yine aç, susuz, yaya” diye konuştu.