Assan Alüminyum'dan çifte ihracat şampiyonluğu

Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör: "İhracat şampiyonu olmaktan gurur duyuyoruz. Bu başarı grafiğini sürdürülebilir kılmak en önemli odak alanlarımızdan olacak"

01 Nisan 2022 - 12:40
Kibar Holding iştiraklerinden Kibar Dış Ticaret aracılığıyla dünyanın dört bir yanına ihracat yapan Assan Alüminyum, Alüminyum Yassı Ürünler ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) İhracat Şampiyonları olmak üzere iki kategoride ihracat şampiyonu oldu.

Şirket açıklamasına göre, Avrupa'nın alüminyum folyo üretim kapasitesiyle en büyük iki üreticisinden biri, Türkiye'nin ise lider yassı alüminyum üreticisi Assan Alüminyum, İDDMİB tarafından her yıl düzenlenen "İhracatın Metalik Yıldızları” ödül töreninde öne çıktı.

Demir ve dışı metaller sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin ödüllendirildiği, her yıl İDDMİB tarafından düzenlenen "İhracatın Metalik Yıldızları" ödül töreni Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki ve sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlendi.

Assan Alüminyum, ihracat performansıyla İDDMİB tarafından iki ödüle layık görüldü. Kibar Holding çatısı altında faaliyet gösteren şirket, yine Holding iştiraklerinden Kibar Dış Ticaret aracılığıyla gerçekleştirdiği toplam ihracat ile Alüminyum Yassı Ürünler ve İDDMİB İhracat Şampiyonları kategorilerinde birinci olarak şampiyonluk ödülünü aldı.

Otomotiv, sanayi, gıda gibi pek çok stratejik sektör için tedarik zincirinde kritik öneme sahip alüminyum, yüzde 100 geri dönüştürülebilir olmasıyla tüm dünyanın gündeminde olan sürdürülebilirlik alanına da katkı sağlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, tüm faaliyetlerini sürdürülebilirlik ilkeleriyle gerçekleştirdiklerini ve bu sayede dünyanın her yerine ihracat yapabildiklerini belirterek, "Küresel ticarette zorlu pazarlardan Batı Avrupa şirketimizin doğal ihracat pazarını oluşturuyor. Alüminyum, sürdürülebilir bir geleceği şekillendiren, küresel ekonomi için kritik önem arz eden sektörlerden biri. İleri teknoloji kullanarak sürdürülebilirlik ilkelerimiz doğrultusunda ürettiğimiz ürünleri 4 kıtada 70'i aşkın ülkeye ulaştırıyoruz. Bu faaliyetlerimizle ihracat şampiyonu olmaktan gurur duyuyoruz. Bu başarı grafiğini sürdürülebilir kılmak en önemli odak alanlarımızdan olacak." ifadelerini kullandı.