AK Parti Sözcüsü Çelik MYK Toplantısı'na ilişkin açıklamalarda bulundu: (3)

"(Orman yangınları) Yangın tablosuyla tekrar karşılaşmamak için hem İHA'lar vasıtasıyla hem de karadaki imkanlarla takipler sürüyor" "Her kriz, her afet bir tecrübedir, daha güçlü, kapasiteli nasıl olunabilir diye. Şu anda da o çalışmalar yapılıyor. Bu yangın tablosu tekrar gelirse daha güçlü şekilde nasıl mücadele ederiz diye dersler çıkarılıyor" "Ülkemizde de her sene yangınlar meydana geliyor ama bu sene farklı bir tabloyla karşılaştık. Son 2 yılda 5 büyük yangın varken, şimdi 250'nin üzerinde yangının içerisinde 16 büyük yangınla 12 gün içerisinde karşılaşmak gibi bir tablo söz konusu oldu"

AK Parti Sözcüsü Çelik MYK Toplantısı'na ilişkin açıklamalarda bulundu: (3)
09 Ağustos 2021 - 19:35
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, orman yangınlarıyla tekrar karşılaşmamak için hem İnsansız Hava Aracı (İHA) vasıtasıyla hem de karadaki imkanlarla takiplerin sürdüğünü ifade etti.

Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı devam ederken parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Yunanistan'da, "tasarruf tedbirleri" bahanesiyle Türk azınlığa ait 12 okulun kapatıldığını anımsatan Çelik, bunun Lozan Anlaşması'na aykırı olduğunun altını çizdi.

Türk azınlığa dönük sistematik dışlama politikasının Yunanistan tarafından devam ettirildiğini belirten Çelik, azınlık okullarının yararlanması gereken birçok maddede kapsam dışı bırakılmasının, ortaokul ihtiyacı varken bunun açılmamasının problem olduğunu dile getirdi.

Çelik, Yunanistan'ın bu dışlayıcı tutumunu güçlü bir şekilde reddettiklerini vurguladı.

Orman teşkilatının yeşil vatanı korumak için çok büyük fedakarlıklar yaptığını dile getiren Çelik, bütün orman teşkilatı şehitlerini rahmetle andı.

Yeşil vatan için mücadeleyi sürdüreceklerini ifade eden AK Parti Sözcüsü Çelik, bütün dünyayı sarmış yangınlarla ilgili yayımlanan son raporları da MYK toplantısında değerlendirdiklerini, gelecekte orman yangınlarına karşı çok daha güçlü, kapasiteli olma yönünde değerlendirmeleri ele aldıklarını söyledi.

Ömer Çelik, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Akdeniz bölgesi küresel ısınmanın etkisiyle tehdit altında. Bu yazın sonuna kadar başka bir yangın tehlikesi mevcut mu? Kısa ve uzun vadeli tedbirler nelerdir?" sorusu üzerine Çelik, yaz aylarında yangınların beklendiğini, orman teşkilatının da yangınla ilgili eylem planlarının, riskli bölgelere ilişkin hazırlıklarının olduğunu kaydetti.

- "Takip güçlü bir şekilde yapılıyor"

Çelik, şu an itibarıyla bir yandan yangınları söndürmeye çalışırken bir yandan da yeni bir yangın tablosuyla karşı karşıya kalmamak için büyük bir teyakkuz içerisinde olduklarını belirterek, "Nem oranlarının düşük, sıcaklık oranlarının yüksek olduğu, rüzgarın sık sık yön değiştirdiği yerlerde bu mümkün. Yangınları söndürdüğümüz yerlerde de daha sonra küçük yangınlar çıktı. Hızlı bir müdahaleyle söndürüldü." dedi.

Yangınlara müdahalede İHA da kullanıldığını, yangınlara müdahale sürelerinin 4-5 dakikaya indiğini aktaran Çelik, şöyle konuştu:

"Tüm bu tablo içerisinde yangın tablosuyla tekrar karşılaşmamak için hem İHA'lar vasıtasıyla hem de karadaki imkanlarla takipler sürüyor. Böyle bir tehlike var mı? Çeşitli yerler için var. Bu söndürme çalışmaları sürerken de bazı ufak tefek yangınlar çıktı. Takip güçlü bir şekilde yapılıyor. Çok sayıda yangının çıkması eldeki kapasitenin ve kuvvetin çok fazla dağılmasına sebebiyet verdi. Bu da yangınla mücadeleyi güçleştirdi, zora soktu. Her kriz, her afet bir tecrübedir daha güçlü, kapasiteli nasıl olunabilir diye. Şu anda da o çalışmalar yapılıyor. Bu yangın tablosu tekrar gelirse daha güçlü şekilde nasıl mücadele ederiz diye dersler çıkarılıyor. Bütün bir Akdeniz kuşağı için çok büyük bir tehlike söz konusu. Ülkemizde de her sene yangınlar meydana geliyor ama bu sene farklı bir tabloyla karşılaştık. Son 2 yılda 5 büyük yangın varken, şimdi 250'nin üzerinde yangının içerisinde 16 büyük yangınla 12 gün içerisinde karşılaşmak gibi bir tablo söz konusu oldu. Bu da kuvveti dağıttı."

Orman teşkilatının, yangın söndürme, kapasite, teknolojik donanım açısından dünyada önemli teşkilatlardan olduğunu vurgulayan Çelik, "Kapasitemizi, yangınla mücadele gücümüzü nasıl artırırız, bunun çalışmaları kesintisiz bir şekilde devam edecek." dedi.

- "Bu kadar vahşi yaklaşım görmedim"

"Provokasyonlar konusunda etkin mücadele için nasıl yöntemler belirlediniz?" sorusu üzerine Çelik, bir ziyareti sırasında, gerçekle alakası olmayan bambaşka şeyler duyduklarını söyledi.

Bunları kimin söylediğini sorduklarında, vatandaşların bazı siyasetçilerin ismini verdiğini aktaran Ömer Çelik, şunları kaydetti:

"Ben bu kadar vahşi, bu kadar acımasız bir yaklaşım görmedim. Ne yaptı muhalefetten bazı siyasetçiler? Tuttular, tam yangının ortasında, bütün gücümüzle yangını söndürmeye odaklanmamız gerekirken bir sürü dezenformasyon ortaya koydular. Gerek orman teşkilatının moralini bozan gerek teknik donanımla ilgili yalan söyleyen... Hiçbir şekilde yangın uzmanı olmadıkları halde, yangın uzmanlarının söylediklerinin tam hilafına bir sürü dezenformasyon yaydılar. Fitne ateşini körüklemek konusunda öne çıkanların konuşmalarını alın, bir analiz yapın yüzde 90'ı fitne ateşini körüklemekle ilgilidir, sadece yüzde 10'u yangınla mücadele ile ilgilidir. Burada ne yapmamız gerektiğini iyi bir şekilde değerlendirdik."

AK Parti teşkilatlarının, milletvekillerinin, kadın-gençlik kollarının güçlü bir şekilde sahada olduğunu dile getiren Çelik, bunların bir yandan yaraları sardığını bir yandan da fitneyi temizlediğini söyledi.

- "Yeni tedbirler alacağız"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yangınla mücadeleyi sekteye uğratmaya, fitne ateşini körüklemeye çalışanların yeni metotlarını da gördüklerini belirterek, bu konulara ilişkin ilgili birimlerin notlarını aldığını, hem şu anda hem de bundan sonra karşılaşılacak krizlere ilişkin "etkili mücadele nasıl verilir"in tespitlerini ortaya koyduklarını aktardı.

Esas olanın, sahada vatandaşın yarasını sarmak olduğunu vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün gençlik kollarımız, Cemre gruplarımız, fedakar kadın kollarımız, arkadaşlarımız, Genel Başkan Yardımcımız Erkan Bey'in koordinasyonundaki teşkilatlar, il başkanlarımız ve sahaya giden, orada günlerce kalan, her yere ulaşmaya çalışan milletvekili, genel başkan yardımcısı, bakan arkadaşlarımız burada tek bir kaygıyla hareket ediyorlar, vatandaşımızın yanında olmak, yangınla mücadeleye katkı sağlamak ve maalesef başkaları tarafından üretilmiş fitne ateşini söndürmek. Bu konuları da değerlendirdik, yeni tedbirler alacağız."

(Sürecek)